INFORMACJA
Wpisany przez michal.zarzecki   

 


INFORMACJA

W SPRAWIE OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH

ORAZ DOKUMENTÓW TOŻSAMOŚCI


Urząd Gminy Wąsosz zgodnie z pismem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Warszawie Nr DSO/WEL-6190-7/14 z 28 stycznia 2014 r., przypomina o konieczności dbałości przez obywateli o dane dotyczące ich tożsamości, w tym o szczególną dbałość o posiadane dokumenty tożsamości.


Zgodnie z art. 33 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych  (tekst jednolity z 2006 roku, Dz. U. 139 poz. 993 z późn. zm.), cudzego dowodu osobistego nie wolno zatrzymywać, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie. Zatrzymanie dowodu osobistego innej osoby stanowi bowiem wykroczenie.


Oznacza to, że przedsiębiorcy nie mają podstawy prawnej, aby żądać od swoich klientów pozostawienia dowodu osobistego „pod zastaw”. Działanie takie nie znajduje zastosowania w obowiązujących przepisach prawa oraz wiąże się z niebezpieczeństwem wykorzystania danych osobowych zamieszczonych w dowodzie osobistym na szkodę właściciela dokumentu tożsamości.


Jednocześnie informuję, że utratę dowodu osobistego należy niezwłocznie zgłosić w najbliższym urzędzie gminy, a w przypadku jego utraty poza granicami kraju, zgłoszenia  należy dokonać w urzędzie konsularnym. Zgubiony dokument zostanie natychmiast unieważniony w systemie informatycznym, co daje gwarancję bezpieczeństwa, że posiadacz  dokumentu nie zostanie obciążony negatywnymi skutkami w przypadku nielegalnego posłużenia się dokumentem przez nieuczciwego znalazcę.


Dla zwiększenia bezpieczeństwa osoby, która utraciła dowód osobisty, zgubienie takie należy zgłosić również w dowolnym banku, który odnotuje taki fakt w ogólnopolskim systemie zastrzegania skradzionych i zgubionych dokumentów, chroniąc przed różnego rodzaju wyłudzeniami, w tym uniemożliwi zaciągnięcie zobowiązań z wykorzystaniem danych osobowych poszkodowanej osoby.


Wójt Gminy Wąsosz

Czesław Ołdakowski

 

SONDA

Czy podobał Ci się tegoroczny festyn w Wąsoszu?
 

INFORMACJE

stat4u

 

 

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Aby dowiedziec sie wiecej na temat wykorzystania plikow cookies za posrednictwem swojej przegladarki internetowej. kliknij tutaj.

Akceptuje pliki cookies z tej witryny.

EU Cookie Directive Module Information