Słoneczna redukcja emisji substancji szkodliwych już wkrótce w gminie Wąsosz

Jacek Piorunek, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego podpisał we wtorek 10 czerwca dwie umowy na dofinansowanie w ramach RPO 2007-2013 Osi Priorytetowej V Rozwój infrastruktury ochrony środowiska, działania 5.2 Rozwój lokalnej infrastruktury środowiska.

Dzięki podpisanej umowie (w UMWP gminę reprezentował wójt Czesław Ołdakowski) gmina Wąsosz otrzyma 1 375 252,56 zł dofinansowania (85 proc. całości) na dofinansowanie projektu „Wykorzystanie pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych w obiektach oświatowych Gminy Wąsosz”. Wkład własny gminy to 242 691,64 (15 proc.), a całkowita wartość projektu wyniesie 1 724 203,90 zł

Rozpoczęcie realizacji projektu ma nastąpić 4 sierpnia 2014 i potrwa do 30 kwietnia 2015 roku.

Zdaniem wnioskujących inwestycja ta przyczyni się do spadku użycia oleju opałowego, wykorzystywanego obecnie do ogrzewania oraz energii elektrycznej służącej do przygotowania ciepłej wody użytkowej. To z kolei przełoży się bezpośrednio na ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Warto zauważyć, że w powiecie grajewskim, a więc i gminie Wąsosz występują jedne z największych emisji zanieczyszczeń w województwie.

Inwestycja pozwoli na poprawę jakości powietrza. Montaż pomp ciepła i kolektorów słonecznych rozwiąże w pewnej mierze problem wysokich kosztów nabycia paliwa potrzebnego do ogrzania budynków szkoły podstawowej w Wąsoszu.

wrotapodlasia.pl