Dwie szkoły zlikwidują, jedna zostaje
Wpisany przez michal.zarzecki   

Szkoła w Żebrach i Kędziorowie do likwidacji, zaś szkoła w Niecikach oddana w ręce stowarzyszenia – tak w skrócie można opisać decyzję radnych w sprawie losów trzech szkół podstawowych na terenie gminy Wąsosz.

W miniony wtorek szczegółowo opisywaliśmy zamiar likwidacji trzech szkół podstawowych na terenie gminy Wąsosz. * Kliknij. Po konsultacjach z rodzicami i mieszkańcami miejscowości, gdzie szkoły miały być zlikwidowane zapadały ostateczne decyzje.

Na dzisiejszej sesji radni podjęli decyzję o zlikwidowaniu dwóch szkół podstawowych funkcjonujących na trenie gminy Wąsosz. Przy 10 głosach za, 5 przeciw zlikwidowano szkołę w Kędziorowie. 7 radnych za, 6 się wstrzymało, zaś 2 w ogóle nie objęło stanowiska , tak przebiegało głosowanie w sprawie likwidacji szkoły podstawowej w Żebrach. Natomiast trzecia placówka w miejscowości Nieciki zostaje, ale jej prowadzenie ma przejąć stowarzyszenie.

Nadal kontrowersyjnym punktem dzisiejszej sesji była placówka oświatowa w Niecikach. Ostatecznie wypracowano porozumienie o przekazaniu szkoły w ręce stowarzyszenia. Jakie stowarzyszenie obejmie prowadzenie placówki, jeszcze nie wiadomo, na razie trwają negocjacje w tej sprawie. Wiadomo jedynie tyle, że wójt zasięgał informacji u najbliżej położonego Stowarzyszenia "EDUKATOR", czy to ono zajmie się prowadzeniem placówki od września 2012 roku dowiemy się za kilka tygodni.

-To rozwiązanie brałem dużo wcześniej pod uwagę, rozmawiałem w tej sprawie z Prezes Stowarzyszenia p. Kuczałek. Otrzymałem też dosyć szerokie wyjaśnienie jak kształtowałyby się koszty związane z przekazaniem szkoły i czy to rozwiązanie jest dla nas korzystne - mówił Czesław Ołdakowski, wójt Gminy Wąsosz. Wygląda na to, że ta uchwała nic nam nie wnosi, ona nic nie daje, jedynie przeciąga w czasie - tłumaczył Ołdakowski.

Przy założeniu, że pensje nauczycielskie nie ulegną zmianie ten koszt utrzymania szkół nadal waha się w kwocie około 300 tysięcy złotych - oznacza to deficyt 100 tysięcy złotych. Zatem utrzymanie szkoły przy założeniach demograficznych oscyluję dotację UG w kwocie około 950 zł na ucznia, w skali roku daje to kwotę około 11.300 zł. - tłumaczył Ołdakowski. Kwota ta jest jeszcze wyższa niż jest obecnie, na dzień dzisiejszy stawka na ucznia w skali roku wynosi 11 tysięcy - tłumaczył wójt.

Ostatecznie radni podjęli uchwalę i zdecydowali o przekazaniu na prowadzenie szkoły publicznej szkoły w Niecikach dla stowarzyszenia.

- Dla mnie osobiście to dobre rozwiązanie, przynajmniej moje dziecko skończy edukację w jednym miejscu, a co będzie dalej to już niech inni walczą – komentowała decyzję radnych jedna z mam.

Stanowiska rodziców są podzielone jedni opuszczali urząd zadowoleni, drudzy zaś bardzo rozgoryczeni, że dzieci od nowego roku szkolnego będą musiały dojeżdżać do pobliskiej szkoły podstawowej.

- Nie puszczę swojego dziecka ani do Ławska ani do Wąsosza, wolę już je dać do Radziłowa!- tłumaczył rodzic z Żeber.

Czy to rozwiązanie okaże się korzystne czy nie czas pokaże, decyzja już zapadła. Od września 2012 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Niecikach będą pod skrzydłami stowarzyszenia, zaś uczniowie zlikwidowanych placówek zostaną przeniesieni do pobliskiej szkoły podstawowej.


Tekst i zdjęcia: zyciegrajewa.pl

 

Więcej o tym temacie:

TVP Białystok

 

Gazeta Współczesna


 


 

 

 


 

Komentarze  

 
#3 babcia 2012-03-17 23:30
BARDZO SZKODA SZKOLY SA BARDZO WAZNE DLA DZIECI. :sigh:
Cytować
 
 
#2 rodzic 2012-02-08 15:57
I bardzo dobrze że zamknęli te szkoły! Moja córka dojeżdżała do Wąsosza i bardzo dobrze było!
Cytować
 
 
#1 Marcel 2012-02-07 23:33
szkoda tych szkół poważnie małe wioskowe klimatyczne szkoły
Cytować
 

Dodaj komentarz

SONDA

Czy podobał Ci się tegoroczny festyn w Wąsoszu?
 

INFORMACJE

stat4u

 

 

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Aby dowiedziec sie wiecej na temat wykorzystania plikow cookies za posrednictwem swojej przegladarki internetowej. kliknij tutaj.

Akceptuje pliki cookies z tej witryny.

EU Cookie Directive Module Information