Dożynki Powiatowe w Ławsku - 2012
Wpisany przez michal.zarzecki   
wtorek, 18 września 2012 16:04


16 września 2012 r. w Ławsku odbyły się Dożynki Powiatowe, organizowane przez Starostę Powiatu Grajewskiego, Wójta Gminy Wąsosz oraz Proboszcza Parafii pw. NMP Częstochowskiej w Ławsku. Nie zabrakło tradycyjnych obrzędów, dobrej muzyki i atrakcji ... i dla dzieci, i dla dorosłych!Uroczystość rozpoczął proboszcz Parafii Ławsk ks. Andrzej Traczyk oraz Wójt Gminy Wąsosz Czesław Ołdakowski od powitania przybyłych gości m.in.:

-J.E. ks. Bp. Stanisława Stefanka – Biskupa Łomżyńskiego

-Edmunda Borawskiego – Poseł na sejm RP, Prezes Spółdzielni Mleczarskiej „MLEKPOL” w Grajewie

-Andrzeja Jabłońskiego – Komendanta Komendy Powiatowej PSP w Grajewie

-Marka Przybyszewskiego – Komendanta Komendy Powiatowej Policji w Grajewie

-Wójtów, Burmistrzów, Radnych, Sołtysów oraz przedstawicieli Województwa, Powiatu, Miast i Gmin

-Przedstawicieli firm i instytucji

-Przedstawicieli szkół

-OSP Ławsk oraz Orkiestrę Dętą OSP Wąsosz

-Kapłanów z Powiatu Grajewskiego w tym ks. Roberta Zielińskiego – Dziekana Dekanatu Szczuczyńskiego

-Rolników oraz wszystkich którzy przybyli na tegoroczne dożynki powiatowe.

Kolejnym punktem uroczystością była Msza Święta polową na placu przed Szkołą Podstawową w Ławsku którą sprawował J.E. ks. Bp. Stanisław Stefanek. Po rozpoczęciu Mszy św. głos zabrali Starostowie tegorocznych Dożynek Powiatowych w osobach – Olszewski Andrzej z Ławska oraz Świderska Elżbieta z Bagienic.

Podczas Mszy św. poświęcono wieńce dożynkowe przygotowane przez mieszkańców powiatu. Mszę Świętą uświetnił występ Orkiestry Dętej OSP Wąsosz.

Na zakończenie Mszy Świętej głos zabrał Starosta Powiatu Grajewskiego Jarosław Augustowski przekazując słowa podziękowania ks. Bp. Stanisławowi Stefankowi za odprawienie Eucharystii i skierowane do nas Słowo.

Następnie tradycyjnie wszyscy podzielili się chlebem dożynkowym z tegorocznych plonów.Po tradycyjnym podziale chleba przyszedł czas na ogłoszenie wyników konkursu wieńców dożynkowych i wręczenie dyplomów.

W kategorii „Wieńce tradycyjne”:


I miejsce - Ciemnoszyje, parafia p.w. Biskupa Męczennika w Białaszewie;
II miejsce - Modzele, parafia p.w. NMP Częstochowskiej w Ławsku;
III miejsce - Łamane Grądy, parafia p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Grajewie.

W kategorii „Wieńce współczesne”:

I miejsce - Ławsk, parafia p.w. NMP Częstochowskiej;

II miejsce - Brzeźno, parafia p.w. św. Stanisława BM w Niedźwiadnej;
III miejsce - Bęćkowo, parafia p.w. Najświętszej Maryi Panny w Szczuczynie.


Wyróżniono także wieńce poza wyżej wymienionymi kategoriami, a są to:

-Żebry, parafia p.w. Przemienienia Pańskiego w Wąsoszu;

-3 wieńce z Ławska, parafia p.w. NMP Częstochowskiej

-Niebrzydy i Szymany, parafia p.w. NMP w Słuczu

-Komosewo, parafia p.w. Przemienienia Pańskiego w Wąsoszu

Następnie wyróżniono największych dostawców mleka.

Wyróżnieni zostali także najlepsi producenci żywności oraz hodowcy bydła i koni.

Nie można było pominąć także osoby i instytucje wspierające organizacje dożynek bez których nie były by tak dobrze przygotowane.


Następną częścią uroczystości były wystąpienia gości m.in. Edmunda Borawskiego – Posła na Sejm RP oraz Prezesa Spółdzielni Mleczarskiej „MLEKPOL” który to odczytał list od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Stanisława Kalemby.

Kolejnym długo oczekiwanym punktem dożynek był występ Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży który to w ramach VIII Jesiennego Festiwalu Muzycznego  „SACRUM ET MUSICA”  im.Jana Pawła II zaprezentował utwory muzyki jazzowej i filmowej.


Podczas występu gwiazdy wieczoru którą był zespół 4EVER mogliśmy bawić się przy utworach tj. Oj mamo, Kochanków miałaś wielu … oraz wielu innych.

Po występie zespołu 4EVER  uczestnicy dożynek do późnych godzin bawili się przy muzyce zespołu RIWER.Oczywiście, poza prezentacjami scenicznymi, na przybywających tego dnia na dożynki czekało wiele innych atrakcji ... Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych (m.in. zjeżdżalnia, zamek,itd.), a dla dorosłych zorganizowane były stoiska wystawowe sprzętu rolniczego oraz stoiska firm i instytucji współpracujących z rolnictwem oraz prezentujące twórczość ludową. Swoje stoiska zorganizowały m.in.: Spółdzielnia Mleczarska „MLEKPOL” w Grajewie, Masarnia „Europa” w Rajgrodzie, Bank Spółdzielczy w Szczuczynie, PPHU "Jędruś” w Rajgrodzie, Bank BGŻ O/Grajewo, Alior Bank O/Grajewo, SBR Bank O/Grajewo, Zespół Doradztwa Rolniczego w Grajewie, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa O/Grajewo, Podlaska Izba Rolnicza O/Grajewo, KRUS O/Grajewo, Fundacja na Rzecz Rozwoju Szpitala Grajewskiego, PHU "Ogród” w Grajewie, „Albies” – projektowanie i realizacja zieleni w Mieczach/Rajgród,  Klub Animatorów Tradycji gm. Grajewo oraz Lokalna Grupa Działania - Biebrzański Dar Natury, Pfleiderer S.A. Grajewo.

Swoje stoisko z gadżetami promocyjnymi zorganizował także powiat i gmina.

Dużym zainteresowaniem cieszył się ogłoszony przez KRUS konkurs z nagrodami pt. "Rolniku pracuj bezpiecznie”.

Wszyscy uczestnicy uroczystości , mogli nieodpłatnie spróbować tradycyjnych potraw: grochówki, bigosu  i  wędlin z  grilla, a Spółdzielnia Mleczarska "Mlekpol” jak co roku częstowała swoimi wspaniałymi produktami.

Głównymi sponsorami dożynek były: Spółdzielnia Mleczarska "MLEKPOL” w Grajewie, Masarnia "EUROPA” w Rajgrodzie, Bank PKO BP S.A., Grupa Pfleiderer Grajewo S.A., PPHU "JĘDRUŚ” w Rajgrodzie, Masarnia "ZAGŁOBA” w Grajewie oraz  Bank Spółdzielczy w Szczuczynie.

 

 

Pisali o tym temacie:

Grajewo24.pl


e-Grajewo.pl


Grupa Medialna Narew


narew EXTRA TYGODNIK


Starostwo Powiatowe w Grajewie

 

 

Opublikowali ten temat:

 

Życie Grajewa.pl

 

iRegionalni.pl

 

e-Grajewo.pl


 


 


 

Komentarze  

 
#1 Ciekawy 2012-09-21 09:59
A gdzie zdjęcie najładniejszego stoiska, tego z ławką szkolną (sam jeszcze przy takiej siedziałem w szkole), komputerem i pięknymi wrzosami........????
Cytować
 

Dodaj komentarz

SONDA

Czy podobał Ci się tegoroczny festyn w Wąsoszu?
 

INFORMACJE

stat4u

 

 

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Aby dowiedziec sie wiecej na temat wykorzystania plikow cookies za posrednictwem swojej przegladarki internetowej. kliknij tutaj.

Akceptuje pliki cookies z tej witryny.

EU Cookie Directive Module Information