Podsumowanie roku w gminie Wąsosz

Tak jak w roku poprzednim tak i teraz podsumujmy wydarzenia w Gminie Wąsosz z roku 2012.

Początek roku rozpoczął się złą wiadomościami dla mieszkańców z Żeber, Kędziorowa i Niecik,
a dokładnie informacją o zamiarze likwidacji szkół podstawowych w tych miejscowościach.

Po wielu kłótniach rodziców z władzami, radni podjęli uchwałę o zamknięciu szkół w Żebrach
i Kędziorowie, a szkołę w Niecikach postanowiono przekazać dla stowarzyszenia „EDUKATOR”.

Wójt Gminy Wąsosz Czesław Ołdakowski zapewniał rodziców, że dzieci będą mieli zapewnioną opiekę i dowóz do Szkoły Podstawowej w Wąsoszu. Zapewnienia zostały zrealizowane.

Wśród uroczystości organizowanych przez Urząd Gminy Wąsosz było m.in. 50-lecie pożycia małżeńskiego, na którym to zostało odznaczonych 11 par.

Kolejną uroczystością jest organizacji Dożynek Powiatowych w Ławsku, w których to Gmina Wąsosz była współorganizatorem.

W 2012 roku udało się zrealizować następujące działania:

- remont Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Wąsoszu,

- remont świetlicy wiejskiej i zagospodarowanie terenu we wsi Ławsk,

- termomodernizacja budynków oświaty (Szkoła Podstawowa w Wąsoszu, Ławsku i Gimnazjum w Wąsoszu),

- przebudowa pięciu dróg gminnych,

- ułożenie nowych chodników wraz z wydzielonymi miejscami parkingowymi,

- wykonanie konserwacji gruntownej rowów melioracji w miejscowości Żebry i Ławsk,

- kolejna część remontu Szkoły Podstawowej w Sulewie-Kownaty.

W połowie 2012 roku w Gminie Wąsosz został wprowadzony nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi.
W tej chwili każde gospodarstwo domowe posiada swój własny pojemnik na odpady komunalne.

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wąsoszu, jak co roku tak i w tym roku organizował tradycyjnie m.in.

- Wieczór z tradycją Bożonarodzeniową,

- dołączył się do kolejnego XX finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wraz z 13 wolontariuszami,

- nie pozwolił nikomu nudzić się w ferie organizując ciekawe atrakcje, z których mogły skorzystać dzieci, młodzież, a nawet dorośli,

- o Dniu Kobiet i Dniu Matki nie dało się także zapomnieć,

- odbył się także już XXVIII konkurs recytatorski „O nagrodę misia wierszownisia”,

- obchody Nocy Świętojańskiej na stałe wpisały się w kalendarz imprez GOKiS,

- GOKiS wraz z Urzędem Gminy organizował kolejny festyn rodzinny,

- obchody Święta Niepodległości, którym od 5 lat towarzyszy bieg niepodległości to także stała data w kalendarzu GOKiS.

W tym roku GOKiS zorganizował także:

- wystawę prac wielkanocnych

- Mikołajkowe warsztaty rękodzieła nowoczesnego

a także Europejski Tydzień Sportu dla Wszystkich.

Także i w tym roku kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Wąsoszu, przeszedł remont odnowienia elewacji zewnętrznej.

Koniec roku przyniósł prezenty dla dwóch jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.

OSP Żebry otrzymała darowiznę pieniężną z Nadleśnictwa Rajgród, którą przekazała na zakup pilarki.

OSP Wąsosz pod koniec grudnia odbierze zakupiony nowy lekki samochód ratowniczo-gaśniczy.

Ten rok tak jak poprzedni przyniósł nowe strony w Gminie Wąsosz, a są to:

gokis.wasosz24.pl – strona Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Wąsoszu

osp.gminawasosz.pl – strona Zarządu Gminnego ZOSPRP w Wąsoszu

2013 rok przyniesienie w Gminie Wąsosz wiele nowości, a wśród nich znajdą się m.in.:

- budowa parkingu publicznego w Wąsoszu,

- przebudowa dróg gminnych,

- kolejna część remontu Szkoły Podstawowej w Sulewie-Kownaty,

- budowa sieci kanalizacyjnej i przydomowych oczyszczalni na terenie gminy Wąsosz,

- zakup pojemników na segregację odpadów na terenie gminy Wąsosz.

Dziękuję za współpracę w 2012 roku właścicielom stron:

Grajewo24.pl

ŻycieGrajewa.pl

e-Grajewo.pl

iRegionalni.pl

Wszystkim mieszkańcom Gminy Wąsosz, oraz Powiatu Grajewskiego życzę wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku 2013, aby był on lepszy dla wszystkich.

Michał Zarzecki