KĘDZIOROWO

Wieś u źródeł rzeczki Klimaszewnicy założona w 1426 r. Książe Janusz I w Łomży 29 stycznia 1426 r. nadał 100 włók ziemi na prawie niemieckim nad Skiejtowstokiem u źródeł Klimaszewnicy Jaśkowi, Tyburcemu, Samsonowi, Jakubowi i Mikołajowi z Roman ( ziemia ciechanowska ). Na części Jaśka powstało Kędziorowo. W 1436 r. książę Władysław odbiera Jaśkowi Kędziorowo, z którego tworzy własność książęcą. W 1438 r. książę nadaje wójtostwo w Kędziorowie Jaszczołdowi, który je sprzedał Wawrzyńcowi z Kownat. W 1471 r. książę wystawił nowy przywilej dla Michała i Stanisława, wójtów z Kędziorowa, poszerzając ich uprawnienia w zamian za służbę wojskową i pomoc przy organizowaniu polowań książęcych. W pierwszej połowie XVI w. wójtostwo zamieniono na folwark starostwa wiskiego, który obrabiali chłopi z Kędziorowa i Szczuk Litwy. Obecnie wieś typowo rolnicza, licząca 259 mieszkańców (dane z 2000 r.).

 


 

Dodaj komentarz

SONDA

Czy podobał Ci się tegoroczny festyn w Wąsoszu?
 

INFORMACJE

stat4u

 

 

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Aby dowiedziec sie wiecej na temat wykorzystania plikow cookies za posrednictwem swojej przegladarki internetowej. kliknij tutaj.

Akceptuje pliki cookies z tej witryny.

EU Cookie Directive Module Information