ŁAWSK

Wieś leżąca nad rzeką Ławą. Początki osadnictwa w tym miejscu były bardzo wczesne. Znajdował się tu bowiem gród po którym pozostało grodzisko. W latach 1417-1420 książę Janusz I nadał Mikołajowi z Miłun, Pawłowi, Gabrielowi, Borucie, Bartłomiejowi ze Rzewienia (ziemia różańska ) 40 włók zwanych Ławsk nad rzeczkami Ławą i Ciemianką z obu ich brzegami. Mikołaj z Miłun otrzymał 20 włók w dolnym biegu Ławy a Rzwieńscy 20 włók w górnym biegu tej rzeczki. W roku 1420 książę wystawił jeszcze jeden przywilej Rzwieńskim na 20 włók Ławsk nad Ławą i Ciemianką. Od 1457 r. Ławsk należał do Mikołaja syna Stanisława herbu Dołęga sędziego płockiego. Mikołaj dał początek rodzinie Ławskich herbu Dołęga, która w XVI i XVII w. odgrywała znaczną rolę w życiu politycznym i gospodarczym ziemi wiskiej. W 1695 r. Ławsk zostaje sprzedany podkanclerzemu Szczuce i odtąd jest związany z dobrami Szczuczyn, od których oddzielił go kolejny ich właściciel Ignacy Kisielnicki, marszałek pow. biebrzańskiego. Kisielnicki przekazuje Ławsk w posagu córce Józefie, żonie Jana Woyczyńskiego podpułkownika wojsk polskich. Od 1860 r. dobrami rodziców zarządza syn Stanisław, któremu rząd carski skonfiskował Ławsk za udział w powstaniu w 1863 r. Następnie majętność Ławsk obejmująca 2386 mórg, browar, 2 młyny, gorzelnię i wieś Ławsk z 80 gospodarstwami chłopskimi, posiadają Mościccy, którzy zarządzają Ławskiem do drugiej wojny światowej. Obecnie Ławsk jest wsią typowo rolniczą o rozdrobnionych gospodarstwach rolnych, liczącą 715 mieszkańców (dane z 2000 r.) Na ziemiach pozostałych po właścicielach ziemskich Mościckich powstało Państwowe Gospodarstwo Rolne, przekształcone w latach późniejszych w Zakład Hodowli Zarodowej istniejący do dziś. W Ławsku znajduje się Szkoła Podstawowa oraz kościół parafialny p.w. NMP Częstochowskiej.

 


 

Komentarze  

 
#5 wnuk 2014-01-20 23:36
babcia prowadziła sklep w żebrach a mama urodziła się w wiązownicy..dawne czasy. Ja nigdy w tych okolicach nie byłem
Cytować
 
 
#4 wnuk 2014-01-20 23:33
Przed wojną mój dziadek pracował we młynie w ławsku
Cytować
 
 
#3 ławski z 2013-12-26 10:20
no pewnie :sigh:
Cytować
 
 
#2 Jar 2013-10-08 21:09
:lol:
Cytować
 
 
#1 bujal 2013-09-17 15:24
Lawsk jest super.
:P
Cytować
 

Dodaj komentarz

SONDA

Czy podobał Ci się tegoroczny festyn w Wąsoszu?
 

INFORMACJE

stat4u

 

 

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Aby dowiedziec sie wiecej na temat wykorzystania plikow cookies za posrednictwem swojej przegladarki internetowej. kliknij tutaj.

Akceptuje pliki cookies z tej witryny.

EU Cookie Directive Module Information