Kontrast:

Czcionka:

Tu jesteś: Gmina Wąsosz > Aktualności > Dożynki parafialno-gminne

Dożynki parafialno-gminne

Dożynki to największe święto gospodarskie w rolniczym kalendarzu wegetacyjnym. Termin Dożynek to czas niedługo po święcie Matki Boskiej Zielnej (15 sierpnia) – w myśl przysłowia: „Na Wniebowzięcie pokończone żęcie”.

Jak pisze Zygmunt Gloger z swoim dziele „Rok polski w życiu, tradycji i pieśni” – „Kiedyż się rolnik ma weselić i Bogu pokłonić i ziemi błogosławić i ludziom za pomoc podziękować, jeżeli nie wtedy, gdy pod dach swój zgromadzi owoce pracy mozolnej i zabiegów całorocznych?”.

Ten wyjątkowy w kalendarzu rolnika czas, kiedy zostały zebrane roślinne płody oraz plony zbóż (żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa) – najważniejszych upraw na wsi, bo zapewniających codzienny chleb i produkty na posiłki do kolejnych zbiorów – wymagał odpowiedniej oprawy – dobrego końca, czyli podziękowania za zbiory i dobrego początku, który był zaklinaniem sił natury i upraszaniem Boga o obfitość w nadchodzącym roku.

5 września br. odbyły się dożynki parafialno-gminne w Wąsoszu. Sołectwa leżące na terenie parafii i gminy przybyły z koszami kwiatów pod sanktuarium Matki Bożej Wąsoskiej (klasztorek). Tam również z wieńcem dożynkowym przybyło sołectwo Żebry, które prowadziło tegoroczne dożynki. Po poświeceniu wszyscy wyruszyli w kierunku kościoła, gdzie odbyła się uroczysta msza święta dożynkowa.

Po mszy świętej na placu przy Szkole Podstawowej w Wąsoszu odbyła się część artystyczna dożynek wraz z promocją szczepień, szczepieniami przeciw Covid-19 oraz promocją działań antyprzemocowych i antyalkoholowych.  

Print This Post