Tu jesteś: Gmina Wąsosz > Aktualności > 80. rocznica bitwy w rejonie Osowe Grzędy

80. rocznica bitwy w rejonie Osowe Grzędy

W dniu 08.09.2024 r. Wójt Gminy Wąsosz – Tomasz Krukowski, wziął udział w uroczystościach upamiętniających 80. rocznicę heroicznej bitwy 9. Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej z okupantem niemieckim.

8 września 1944 r., w okolicach wsi Osowe Grzędy doszło do największej bitwy, jaką żołnierze Armii Krajowej pod dowództwem rotmistrza Wiktora Konopki, ps. Grom stoczyli w naszym regionie z Niemcami, będąca niejako częścią akcji „Burza”. O wiele liczniejsza i dobrze uzbrojona niemiecka dywizja okrążyła oddział polski. Mimo znacznej przewagi wroga Polacy stawiali opór, a części udało się wyrwać z okrążenia.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. NMP w Rajgrodzie, po mszy świętej wszyscy uczestnicy udali się przed pomnik poległych i zamordowanych na Grzędach gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Przedstawiciele lokalnych władz, złożyli kwiaty pod pomnikiem poległych Polaków w walkach z Niemcami, żołnierzy, mieszkańców spacyfikowanej wioski i zamordowanych leśników. Oddając hołd ludziom, którzy walczyli i poświęcili swoje życie w obronie Ojczyzny.

To moment refleksji nad wartościami, jakimi są wolność, odwaga i patriotyzm.

Pamiętajmy o tych, którzy oddali życie za naszą wolność.