Tu jesteś: Gmina Wąsosz > Aktualności > Uwaga – wilki!

Uwaga – wilki!

W związku z pojawiającymi się sygnałami o obecności wilków na terenie Gminy Wąsosz apelujemy o zachowanie ostrożności oraz o stosowanie się do zaleceń Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białystoku.

Wilki przemierzają nawet kilkaset kilometrów w ciągu doby. Wędrują pomiędzy kompleksami leśnymi i spotykają ludzi w miastach, we wsiach i na drogach.

Jeżeli spotkasz wilka, który podchodzi zbyt blisko, podejmij następujące działania:

• Unieś ręce i machaj nimi,
  • Pokrzykuj głośno, ostrym tonem lub zagwiżdż,
  • Jeżeli zwierzę nie reaguje, a zamiast oddalać się podchodzi bliżej, rzucaj w jego kierunku przedmiotami w zasięgu ręki,
  • Wycofuj się powoli, przyspiesz dopiero wtedy gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko,
  • Jeżeli masz możliwość, to zrób zdjęcie lub nagraj film i zawiadom o zdarzeniu gminę i Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.

WAŻNE! Wilki i inne drapieżniki znacznie lepiej reagują na ostry głos człowieka niż na hałas urządzeń mechanicznych lub silników pojazdów, ponieważ żyją w lasach, gdzie takie dźwięki są powszechne.

Kontakt:

Urząd Gminy Wąsosz- tel: 86 273 10 01