Kontrast:

Czcionka:

Tu jesteś: Gmina Wąsosz > Aktualności > Nowa siedziba Urzędu Gminy Wąsosz

Nowa siedziba Urzędu Gminy Wąsosz

Wójt Gminy Wąsosz informuje, że w przeddzień Dnia Samorządu Terytorialnego tj. w dniu 26 maja 2023 r. o godzinie 11 00 w Kościele Parafialnym w Wąsoszu pod przewodnictwem JE Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego odbędzie msza Święta w intencji Samorządów Lokalnych i pracowników samorządowych.  

Po mszy nastąpi poświęcenie oraz uroczyste otwarcie nowej siedziby Urzędu Gminy Wąsosz.

27 maja, na pamiątkę pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych z 1990 r., obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. O ustanowieniu tego święta zdecydował 29 czerwca 2000 r. Sejm w specjalnej uchwale na 10-lecie odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego.

W uchwale Sejm podkreślił znaczenie samorządów dla tworzenia lokalnych więzi i budowy silnego państwa.

„Dziś w działalności samorządu terytorialnego ma swój bezpośredni i pośredni udział wiele tysięcy obywateli, co jest podstawą demokratycznego państwa i społeczeństwa obywatelskiego”                       

Zasada samorządności należy do naczelnych zasad ustrojowych państwa polskiego. Samorządowi terytorialnemu jest poświęcony przede wszystkim rozdział VII Konstytucji RP.

Zgodnie z Konstytucją samorząd terytorialny wykonuje zadania publiczne nie zastrzeżone przez Konstytucję lub ustawy dla organów innych władz publicznych.