Parafia pw.Przemienienia Pańskiego w Wąsoszu


Budowę obecnego kościoła rozpoczęto przed 1508 r. Pożar miasta w 1509 r. wstrzymał budowę. Jej kontynuację prowadzono w latach 1515-1518 staraniem bogatych mieszczan wąsoskich. Ukończenia budowli dokonał pleban Andrzej Noskowski, który w 1546 r. został biskupem płockim. Do wykończenia kościoła przyczyniły się Fundusze przeznaczone przez księdza Adama Szczukę, plebana kobylińskiego na ufundowanie altarii św. Trójcy przy kościele w 1534 r. Przy wejściu do kościoła została wmurowana stara kamienna kropielnica przeniesiona z poprzedniego drewnianego kościółka. Wmurowane obok kule świadczą o wojennych przejściach kościoła.

Budowę kościoła zakończono w 1532 r. Późnogotycki, orientowany, murowany z cegły w wątku wendyjskim i polskim, trójnawowy, pseudobazylikowy. W kościele znajdują się trzy murowane ołtarze. W polu środkowym usytuowany jest obraz Przemienienia Pańskiego, po jego lewej stronie znajduje się obraz św. Franciszka ze stygmatami, a po jego prawej stronie obraz św. Rozalii. Obraz namalowany w 1908 r. Z białego marmuru wykonano epitafium małżeństwa Bzurów w drugiej połowie XIX w.

Świecący ekstrawaganckimi różowo-żółtymi tynkami kościółek usytuowany przy rynku w Wąsoszu zwany przez mieszkańców "klasztorkiem" jest jedną z cenniejszych pamiątek nie tylko architektury, lecz i burzliwej historii regionu.Karmelici trzewiczkowi zjawili się w Wąsoszu na początku XVII w. Legenda głosi, że dwóch zakonników zatrzymało się na wypoczynek w Wąsoszu, podczas podróży z Krakowa do Wilna. Szlachta i mieszczanie zwrócili się do nich z prośbą o założenie w Wąsoszu klasztoru. Obiecali cenne darowizny. Prośba mieszkańców została wysłuchana. Klasztor powstał w 1605 r. Zaczątkiem jego siedziby była podarowana przez bogatego mieszczanina, Andrzeja Rogalę, kamienica. Zakonników; wspomógł również finansowo kasztelan wiski Wojciech Rakowski. Wzniesiono drewniane zabudowania klasztorne a kamienicę Rogali przerobiono na kościół.

Przez prawie dwa stulecia, do powstania styczniowego karmelici byli błogosławieństwem dla Wąsosza i okolic. Założyli pierwszą szkołę, uczyli uprawy roli i leczyli mieszkańców. Po rozbiorach stali się ostoją polskości. Wspierali uczestników kolejnych powstań. Najbardziej zaangażowali się w walkę z zaborcą w czasie powstania styczniowego. W podziemiach klasztoru przechowywali broń, chronili rannych powstańców.

Po upadku powstania, na rozkaz gubernatora łomżyńskiego klasztor został zlikwidowany. Kasatę zakonu ogłoszono w całym zaborze rosyjskim. Zakonnicy, przykuci łańcuchami za szyję do kibitek, pognani zostali na Sybir.Kapitalny remont był przeprowadzony kiedy proboszczem był ks. Stanisław Jaworowski (1982-1994) i ks.Jan Wnorowski (1994-2000). Zmieniono dach na miedzianą blachę, wokół klasztorka zebrano ziemię (nawet do 1,5 m), odgrzybiono, wymieniono sklepienie i posadzkę oraz wokół budynku wymieniono wieniec fundamentowy.

W podziemiach kościoła znajduje się trumna rycerza przypisywana wg legendy, Rzędzianowi z Wąsoszy. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, pochodzący z XVI w. Przesłonięty srebrną sukienką pochodzącą z około 1740 r., zaś korony są z 1659 r. Władza diecezjalna uznała Wąsosz jako Sanktuarium Maryjne. Obecnie wierni gromadzą się przed nim głównie 16 lipca, czyli w odpust Matki Boskiej Szkaplerznej. Obraz pochodzi z góry Karmel, utrzymany w stylu wschodnich ikon.Podczas remontu kościoła, tj. przebudowy ścian, w trakcie skuwania tynku robotnicy natrafili na pewien detal zdobniczy. Po jego zbadaniu okazało się, że jest to sgraffito, ozdoba charakterystyczna dla architektury renesansowej. Sensacyjność owego odkrycia polega na tym, że oznaki stylu renesansowego są w architekturze północno-wschodniego Mazowsza niezmiernie rzadkie. Sgraffito umieszczone było nad jednym z dawnych okien elewacji frontowej. Przedstawia ostatnią wieczerzę. To jest też rewelacja, ponieważ bardzo rzadko spotyka się na sgraffitach sceny figuralne.

 

SONDA

Czy podobał Ci się tegoroczny festyn w Wąsoszu?
 

INFORMACJE

stat4u

 

 

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Aby dowiedziec sie wiecej na temat wykorzystania plikow cookies za posrednictwem swojej przegladarki internetowej. kliknij tutaj.

Akceptuje pliki cookies z tej witryny.

EU Cookie Directive Module Information