Zabytki

(Aby zobaczyć zdjęcie kliknij w tekst)

•Kościół p.w. Przemienienia Pańskiego - zbudowany w stylu późnogotyckim w XVI wieku. Murowany, trójnawowy, pseudobazylikowy.  Data budowy: 1508r.

Autor zdjęcia: Marian Kryspin

•Kościół pokarmelicki p.w. Narodzenia NMP - murowany z cegły, został ufundowany przez mieszczanina, Andrzeja Rogalę. Ofiarował on kamienicę mieszkalną, którą Ojcowie Karmelici Trzewiczkowi przeznaczyli na kościół.

•Dzwonnica drewniana - z 1840 r.

Autor zdjęcia: Marian Kryspin

•Cmentarz rzymsko-katolicki - z początku XIX w., znajduje się na nim XIX-wieczne krzyże żeliwne i nagrobki o zabytkowym charakterze.

Autor zdjęcia: Marian Kryspin

•Cmentarz ludności Żydowskiej z 1941r.

Autor zdjęcia: Marian Kryspin

•Mauzoleum rodzin Karczewskich i Kozłowskich na cmentarzu parafialnym w Wąsoszu- z 1910r.

•Kaplica grobowa Bzurów na cmentarzu parafialnym w Wąsoszu- z 1913r.

•Mogiła zbiorowa - mogiła 22 osób rozstrzelanych 8.12.1943 r. przez hitlerowców.

•Plebania - murowana, z 1904-1905 r.

•Wikariat(wcześniej plebania)-murowany z 1804r.

Autor zdjęcia: Marian Kryspin

•Kapliczka we wsi Żebry z 1797r. ceglana.

Autor zdjęcia: Marian Kryspin

•Budynek parafialny - z 1937r. (po II wojnie św. do 1995 r mieściła się Szkoła Podstawowa).

•Młyn wodny - drewniany z 1935r.

Autor zdjęcia: Marian Kryspin

•Zabudowa - domy drewniane i murowane z XIX i XX wieku.

Autor zdjęcia: Marian Kryspin

•8 Schronów, tzw. bunkry - znajdują się w północnej i północno-wschodniej części gminy, porozmieszczane w lasach i na polach.

•Zespół dworski w Modzelach- dwór murowany z lat 30-tych XX wieku, stodoła dworska, park dworski. Budowa-1937r.

•Drewniany dwór w Żebrach z 1925r. Leśniczówka, Szkoła Podstawowa, a obecnie mieszkanie prywatne.