Zabytki

 

(Aby zobaczyć zdjęcie kliknij w tekst)


•Kościół p.w. Przemienienia Pańskiego - zbudowany w stylu późnogotyckim w XVI wieku. Murowany, trójnawowy, pseudobazylikowy.  Data budowy: 1508r.

Autor zdjęcia: Marian Kryspin•Kościół pokarmelicki p.w. Narodzenia NMP - murowany z cegły, został ufundowany przez mieszczanina, Andrzeja Rogalę. Ofiarował on kamienicę mieszkalną, którą Ojcowie Karmelici Trzewiczkowi przeznaczyli na kościół.•Dzwonnica drewniana - z 1840 r.


Autor zdjęcia: Marian Kryspin


•Cmentarz rzymsko-katolicki - z początku XIX w., znajduje się na nim XIX-wieczne krzyże żeliwne i nagrobki o zabytkowym charakterze.


Autor zdjęcia: Marian Kryspin


•Cmentarz ludności Żydowskiej z 1941r.


Autor zdjęcia: Marian Kryspin


•Mauzoleum rodzin Karczewskich i Kozłowskich na cmentarzu parafialnym w Wąsoszu- z 1910r.•Kaplica grobowa Bzurów na cmentarzu parafialnym w Wąsoszu- z 1913r.•Mogiła zbiorowa - mogiła 22 osób rozstrzelanych 8.12.1943 r. przez hitlerowców.•Plebania - murowana, z 1904-1905 r.•Wikariat(wcześniej plebania)-murowany z 1804r.


Autor zdjęcia: Marian Kryspin


•Kapliczka we wsi Żebry z 1797r. ceglana.


Autor zdjęcia: Marian Kryspin


•Budynek parafialny - z 1937r. (po II wojnie św. do 1995 r mieściła się Szkoła Podstawowa).•Młyn wodny - drewniany z 1935r.


Autor zdjęcia: Marian Kryspin


•Zabudowa - domy drewniane i murowane z XIX i XX wieku.


Autor zdjęcia: Marian Kryspin


•8 Schronów, tzw. bunkry - znajdują się w północnej i północno-wschodniej części gminy, porozmieszczane w lasach i na polach.•Zespół dworski w Modzelach- dwór murowany z lat 30-tych XX wieku, stodoła dworska, park dworski. Budowa-1937r.•Drewniany dwór w Żebrach z 1925r. Leśniczówka, Szkoła Podstawowa, a obecnie mieszkanie prywatne.

 

SONDA

Czy podobał Ci się tegoroczny festyn w Wąsoszu?
 

INFORMACJE

stat4u

 

 

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Aby dowiedziec sie wiecej na temat wykorzystania plikow cookies za posrednictwem swojej przegladarki internetowej. kliknij tutaj.

Akceptuje pliki cookies z tej witryny.

EU Cookie Directive Module Information